۱۲
 
کد مطلب: 15715 |
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۹
اوضاع ناخوش کارگران فولاد میانه در آستانه عید، پرداخت عیدی و معوقات‌ تا کی!
 
 
پرداخت نشدن معوقات کارگران و بلاتکلیفی شغلی صدها نفر از کارگران فولادمیانه آن‌هم در نزدیکی سال نو منجر به کلافه شدن و اعتراض آنها در محل کارخانه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، در حالی که اسفند متورم ۹۳ از نیمه گذشته است و اقشار مختلف مردم در پی خرید سال نو و ورود موفق و خوش‌یمن به فصلی تازه هستند، اما کارگران فولاد میانه نه‌ تنها امیدی به گرفتن عیدی ندارند، بلکه هنوز مشخص نیست که آیا معوقات‌شان پرداخت می‌شود یا خیر.

در حال حاضر روند مدیریتی کارخانه فولاد نیز بلاتکلیف باقی مانده و کارگران هر روز با حضور در محل کارخانه ای که هیچ گونه تولیدی ندارد از شرایط به وجود آمده در آستانه عید که می توانست بهترین زمان تولید و سود دهی باشد گلایه مند هستند.

در حال حاضر کارگران بدون اینکه مشغول هیچ گونه فعالیت باشند، صرفاً به خاطر حضور فیزیکی در کارخانه  همه روزه در محل مسجد این مجموعه صنعتی دور هم جمع می شوند.

۲۴۱ کارگر رسمی و ۳۳۰ کارگر پیمانی در کارخانه فولاد آذربایجان که در شهرستان میانه واقع شده است مشغول به کارند. این کارخانه علی رغم نگرانی ‌های کارگران در پایان آذر ماه به بخش خصوصی واگذار شده است.

از زمان واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی تعداد ۳۳۰ نفر از کارگران این مجموعه به حالت معلق از کار درآمده اند و وضعیت فعلی کارخانه به دلیل اختلاف بوجود آمده میان خریداران و سازمان خصوصی سازی و همچنین اعتراضات مسئولین شهرستان مبنی بر حفظ تمامی نیروهای کاری این مجموعه به حالت تعطیل کشانده است.

خبرهای رسیده حاکی از این موضوع است که خریداران و مدیرعامل این روزها در محل کارخانه حضور نیافته و این مجموعه صنعتی همچنان بدون قعالیت باقی مانده است.

نماینده کارگران کارخانه فولاد در گفتگو با خبرنگار ما ضمن ابراز تاسف از روند طی شده در شش ماهه گذشته و از زمان شروع بکار بخش خصوصی با بیان این موضوع که ظرفیت اسمی تولید کارخانه فولاد میانه در سال ۵۵۰ هزار تن می باشد، خاطرنشان کرد: متاسفانه آمار تولید شش ماهه آخر کارخانه چیزی در حدود ۶۸ هزار تن بوده است.

ماهیار با اشاره به قرار گرفتن در آستانه سال نو، از پرداخت نشدن حقوق و پاداش کارگران کارخانه فولاد از ابتدای بهمن ماه سال جاری خبر داد و افزود : بلاتکلیف ماندن وضعیت شغلی ۳۳۰ نفر از کارگران و نبود امنیت شغلی و همچنین تاکید و پافشاری خریداران این مجموعه در قبال ۲۴۱ نفر قید شده از قرار داد، همچنان وضعیت معیشت  این افراد زیر سوال رفته است.

از این مسائل که بگذریم، بسیاری از ۳۳۰ نفر کارگر این مجموعه صنعتی  مستاجر و  صاحب خانواده و فرزند هستند و یا قسط خانه و اقساط دیگر را باید پرداخت کنند،که متاسفانه شرایط بوجود آمده باعث گردیده تا این کارگران از بهمن ماه سال جاری معوقات و عیدی خود را هم دریافت ننمایند و جیب خالی به استقبال عید نوروز بروند.

سوای از اینکه مسئولین شهرستان تاکنون چه اقداماتی کرده اند و مشخص شدن نتیجه آن چه مدت به طول می انجامد، و اینکه مسئولین این کارخانه با چه چیزی لج بازی می کنند، واقعیت این است که روزگار زمستانی کارگران اخراج شده کارخانه فولاد میانه مانند شب های بلندش تیره است و بار ضعف مدیریتی کارخانه و روند کند اقدامات انجام گرفته، بر دوش کارگران زحمتکش است و دود بی کفایتی ها به چشم عده ای مظلوم می رود.

هنوز هم کارگران حتی بارقه امیدی برای بهبود وضعیت خود نمی بینند و از روی ناچاری منتظر نشسته اند و چشم به آینده نه چندان روشن دوخته اند.

 

********************

نگارنده : امید کوهی

 

 

 

انتهای پیام /

 
 
 
 
 1. کارگر گفت:

  من نمیدونم خریداران چه سیاستی دنبال میکنند، خواهش فقط مارو قربانی نکنند 

 2. میانه ای گفت:

  با همت مسولین امید است نشاطی دوباره به کارگران وخانواده هایشان برکردد چرا مه متاسفانه افسردگی در بین انها کانلا مشهود هست

 3. رضا گفت:

  خداوند عاقبت به خیرشان نکند

 4. علی گفت:

  اگر خریداران قصد انصراف از خرید را دارند و قصد استفاده از اهرم پرسنل برای این هدف را دارند باید بدانند این پرسنل بازیچه نخواهند شد و اگر قصد دریافت امتیاز از دولت را دارند باید بدانند وضعیت روابط کاری درآینده  و انگیزه خدمت توسط پرسنل را به شدت برای خودشان خراب میکنند .

 5. رضا گفت:

  حالا ببینین ما که تحصیلکرده و لیسانس هستیم و حدود ۴ ساله بیکاریم چی میکشیم 

 6. ناشناس گفت:

  باسلام شنیده ایم که جناب آقای خروش (خریدار فعلی) در گفتگوی صمیمانه خود با راننده شخصی اش میانه را به عنوان دروازه رشت آذربایجان معرفی کرده است . ایشان باید بدانند که این  دیار:دیار غیرت و مردانگی است و هرکسی که به دیار قدم می نهد باید افتخار نماید   

 7. ناشناس گفت:

  باسلام شنیده ایم که جناب آقای خروش (خریدار فعلی) در گفتگوی صمیمانه خود با راننده شخصی اش میانه را به عنوان دروازه رشت آذربایجان معرفی کرده است . ایشان باید بدانند که این  دیار:دیار غیرت و مردانگی است و هرکسی که به دیار قدم می نهد باید افتخار نماید   

 8. ناشناس گفت:

  تکلیف خونواده ها چیه شب عیدی?

 9. حسین گفت:

  با سلام کارکنان طرح فولاد را هم نباید فراموش کنیم که چیزی نمانده بعد از عید انها هم بلا تکلیف خواهند شد وکسی جوابگوی این وضعیت نیست و پیمانکا طرح موسسه عاشورا بدتر از خریداران با کارکنان طرح بد رفتاری وبد اخلاقی میکنند امید است مدیران شهر فکری در باب این وضعیت بیاندیشند

 10. ناشناس گفت:

  کارکنان طرح های فولاد میانه را هم فراموش نکنیم

 11. ناشناس گفت:

  نباید کارکنان طرح فولاد میانه را هم فراموش کنیم

 12. ناشناس گفت:

  چرا دو نظر قبلی را حذف کردید 

نظر شما در مورد این مطلب