۰
 
کد مطلب: 1244 |
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۵۲
فشار عربستان درباره مذاکرات
 
 
از امروز ۵ روز باقی مانده تا طرفین بر سر اختلافات به رایزنی بپردازند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا به نقل از فرهنگ ؛ شهر وین از روز سه‌شنبه – (۲۷ آبان ماه) میزبان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و ۶ کشور (آمریکا، فرانسه، روسیه،‌ چین، انگلستان و آلمان) بود.

 

چهارشنبه در ادامه رایزنی‌ها در خصوص راه‌حل جامع هسته‌ای، معاونان وزیر خارجه در ساعت ۸ صبح به وقت محلی با هیأت مذاکره‌کننده روسیه، ساعت ۹ صبح با تیم مذاکره‌کننده آلمان ساعت ۱۰ صبح با هیأت فرانسوی در گروه ۱+۵ و ساعت ۱۱ نیز با هیأت مذاکره‌کننده انگلستان به گفت‌وگو و رایزنی پرداختند.

 

درحالی که گزارش‌ها از برگزار شدن مذاکرات در سکوت خبری حکایت داشت، «تونی بلینکن» معاون مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه گفت رسیدن به توافق جامع هسته‌ای با ایران تا روز سوم آذر امری است دشوار، اما غیرممکن نیست.

 

با اینکه طرفین در وین پنج کار نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع هسته‌ای تحت عنوان «برنامه اقدام مشترک جامع» آغاز شد و حتی گفته شد که ۶۰ تا ۶۵ درصد متن مورد نگارش قرار گرفته،‌ولی محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران اعلام کرد که هنوز متن پرانتزها (جاهای خالی) زیادی دارد و اختلافات عمده کماکان به قوت خود باقی است.

 

۲۲:۴۳ وزیر امور خارجه آمریکا لحظاتی پیش به هتل پله کوبورگ محل مذاکرات ایران و ۱+۵ وارد شد. وی قرار است با ظریف و اشتون بر سر یک میز به گفت‌وگو بنشیند.

 

۲۲:۲۹ یک دیپلمات فرانسوی گفته که لوران فابیوس، وزیر امور خارجه این کشور صبح جمعه عازم وین می‌شود تا در مذاکرات هسته‌ای با ایران مشارکت کند.

 

۲۲:۲۷ وزیر خارجه فرانسه می‌گوید هنوز بین طرفین مذاکرات ایران و ۱+۵ اختلافات مهمی وجود دارد.

 

۲۲:۰۸ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید جان کری برای مشاوره با هیأت آمریکایی به وین رفته است.

 

۲۱:۰۵ یک دیپلمات بلند پایه روسی با توجه به جو کنونی حاکم بر مذاکرات هسته‌ای در وین، نسبت به رسیدن به توافق در این کارو زار ابراز تردید کرد.

 

۲۰:۵۶ یک شبکه خبری آمریکای متعلق به تندروهای این کشور مدعی فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای ایران در مسیر ساخت بمب هسته‌ای شد.

 

۲۰:۴۱ رییس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهار نظری خواهان تصمیم‌گیری مناسب ایران در حصول توافقی تاریخی در زمینه هسته‌ای شد.

 

۲۰:۳۲ وزیر خارجه آمریکا لحظاتی پیش وارد شهر وین شد.

 

۲۰:۲۷ وزیر امور خارجه آمریکا که برای رایزنی با مقامات فرانسه در خصوص پرونده هسته‌ای ایران به پاریس رفته بود، ساعتی پیش این شهر را به مقصد وین ترک کرد.

 

۲۰:۲۲ وزیر اطلاعات اسرائیل می‌گوید نباید به ایران اجازه داد تولید سانتریفیوژهای پیشرفته را ادامه بدهد.

 

۲۰:۱۹ موج بی‌اعتمادی بین تهران و واشنگتن بر مذاکرات وین سایه افکنده است.

 

۲۰:۰۷ اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای نسبت به آنچه «ناتوانی ایران در رفع نگرانی‌های آژاس بین‌المللی هسته‌ای» خواند، ابراز تاسف کرد.

 

۱۹:۳۰ شنیده‌ها حاکی از آن است که وزیر خارجه فرانسه که امروز میزبان جان کری بود، به مذاکرات در وین می‌پیوندد.

 

۱۹:۰۹ نشست چهارجانبه معاونان وزیر خارجه ایران با نمایندگان آلمان، فرانسه و انگلستان آغاز شد.

 

۱۹:۰۸ مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی می‌گوید که از حمایت دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان برخوردار است تا نگذارد اوباما برای توافق با ایران کنگره را دور بزند.

 

۱۸:۴۱ منابع نزدیک به مذاکرات گفته‌اند که احتمالاً مذاکرات تا ماه مارس تمدید می‌شود.

 

۱۸:۲۷ مجلس عوام انگلیس بیانیه‌ای در خصوص مذاکرات نمایندگان ایران و ۱+۵ صادر کرد.

 

۱۸:۱۹ یک روزنامه آمریکایی طی گزارشی تاکید کرد مردم ایران نگاهی مثبت به مقام‌های آمریکایی ندارند.

 

۱۸:۱۵ اجتناب ناپذیر خواهد بود که تلاش‌های مخرب و تلاش‌های از پیش صورت گرفته برای مسموم سازی مناسبات ایران و فرانسه، خنثی شوند و هر نوع اقدام برای اینکه روابط طرفین در نهایت امر به سطح شایسته روابط چند صد ساله برسد انجام شود.

 

۱۸:۰۴ جنبش عدم تعهد با صدور بیانیه‌ای دیپلماسی و گفت‌وگو را تنها راه برای حل بلندمدت موضوع هسته‌ای ایران خواند.

 

۱۷:۲۲ شبکه خبری المیادین مدعی شد که دیدگاه‌های ایران و آمریکا درباره تعداد سانترفیوژها به هم نزدیک شده است.

 

۱۷:۱۰ سخنرانی آمانو در شورای حکام آغاز شد.

 

۱۶:۵۷ جان کری و لوران فابیوس وزرای خارجه آمریکا و فرانسه در کنفرانس خبری مشترک درباره حصول توافق هسته‌ای با ایران ابراز امیدواری کردند.

 

۱۶:۳۳ وزیر گارد ملی عربستان در کنفرانسی خبری از وعده واشنگتن به عربستان برای حل و فصل نهایی پرونده هسته‌ای ایران خبر داد.

 

۱۶:۲۷ رایزنی سه‌جانبه وزیر خارجه ایران، هماهنگ‌کننده ۱+۵ و ویلیام برنز در وین پایان یافت.

 

۱۶:۰۶ دیدار وزیر خارجه آمریکا با همتای فرانسوی خود که بنابرگفته رسانه‌ها، محور اصلی آن مذاکرات هسته‌ای است، آغاز شد.

 

۱۶:۰۱ نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیچ مکانیسمی برای تمدید مذاکرات وجود ندارد و دلیلی برای این امر هم نیست گفت: وقتی اوباما اختیار کافی برای لغو تحریم‌ها با ایران را ندارد بهتر است که کنگره و سنا برای مذاکره بیایند.

 

۱۵:۵۷ عضو کمسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه درون ایالات متحده آمریکا تزلزل سیاسی وجود دارد گفت: لابی‌های صهیونیستی فشار مضاعفی را برای عدم حصول توافق هسته‌ای بین ایران و ۱+۵ انجام می‌دهند.

 

۱۴:۴۶ منابع مطلع در فرانسه اعلام کردند که عربستان، فرانسه را تحت فشار قرار داده است تا توافق جامع هسته‌ای با ایران را امضا نکند.

 

۱۴:۴۵ نشست سه جانبه وزیر خارجه ایران، هماهنگ کننده ١+۵ و ویلیام برنز در وین آغاز شد.

 

۱۴:۲۷ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که جان کری برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای ایران، عصر امروز از پاریس عازم وین می‌شود.

 

۱۴:۰۴ مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ابراز داشت که ایران نتوانسته است توضیحات لازم را در خصوص ادعاهای مربوط به احتمال تحقیق در خصوص تولید بمب هسته‌ای ارائه کند.

 

۱۴:۰۳ رایزنی دوجانبه ایران و روسیه و نشست کارشناسی ایران و ١+۵ پایان یافت.

 

۱۲:۴۲ یک منبع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در وین می گوید که در دو روز گذشته در مذاکرات هسته‌ای هیچ صحبتی از تمدید مذاکرات صورت نگرفته است.

 

۱۲:۲۲ سفیر فرانسه در واشنگتن ضمن اعلام خبر حضور در سنای آمریکا به همراه سفرای انگلیس و آلمان جهت بحث درباره مذاکرات هسته‌ای گفت: «وحدت ۱+۵ و توافق مهم است اما نه به هر قیمتی».

 

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب