۲
 
کد مطلب: 12380 |
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۵:۲۸
طومار کارگران مجتمع فولاد میانه به سازمان خصوصی سازی کشور
 
 
طومار كارگران مجتمع فولاد ميانه به سازمان خصوصي سازي كشور منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، براساس تصمیم مالک جدید کارخانه فولاد آذربایجان تا یک هفته دیگر تعداد ۲۴۴ نفر دیگر از کارگران قرارداد موقت این واحد صنعتی پس از اتمام مدت قرارداد کار اخراج خواهند شد. 

 مدیریت خصوصی کارخانه فولاد آذربایجان به کارگران اعلام کرده که قصد دارد  از ابتدای اسفند ماه با تعداد ۲۴۴ نفر از کارگران شاغل در بخش‌های تعمیرات و فضای سبز این واحد صنعتی تسویه حساب کند.

بر این اساس شنیده می‌شود کارگرانی که قرار است از هفته آینده با اتمام اعتبار قرارداد کار تعدیل شوند بصورت شفاهی توسط مسئولان و سرپرست کارگاه محل اشتغال‌شان برای تحویل وسایل و تسویه حساب به واحد اداری فراخوانده شده‌اند.

همچنین گفته می‌شود به دنبال انتشار این خبر گروهی از کارگران با اجتماع و تحصن در محوطه کارخانه اعتراض کردند.

تصمیم کارفرمای فولاد آذربایجان برای تعدیل این تعداد از کارگران در حالی است که پیش از این نیز در دو نوبت حدود ۴۰ نفر از کارگران این واحد صنعتی به دلیل اتمام قرارداد تعدیل شده بودند.

گفته می‌شود از زمان واگذاری این واحد صنعتی به بخش خصوصی (گروه مالی ملت و یک شخص حقیقی)، کارفرما وضعیت استخدامی همه کارگران پیمانکاری را به قرارداد موقت تغییر داده است و بطور مشخص از دی ماه تاکنون که اعتبار قراردادهای قبلی تمام شده با همه آن‌ها قراردادهای سه روزه منعقد می‌کند.

کارگران معترض به رویکردهای تعدیلی کارفرمای خصوصی کارخانه فولاد آذربایجان گفته‌اند با توجه به تعهد قانونی که توسط سازمان خصوصی سازی از خریداران واحدهای خصوصی گرفته می‌شود، کارفرمای فولاد آذربایجان نمی‌تواند به راحتی گروه گروه کارگران قراردادی را پس از خاتمه قرارداد اخراج کند.

در همین رابطه «محمود ماهیار» نماینده قانونی کارگران فولاد آذربایجان با تایید این خبر به میانا گفت: از قرار معلوم این تصمیم روز گذشته گرفته شده است و در حال حاضر کارگران قراردادی که از خبر تعدیل خود مطلع شده‌اند و برای پی‌گیری به دفتر امور اداری مراجعه کرده‌اند.

وی بابیان اینکه همه کارگران اخراجی دست کم داری ۱۰ سال سابقه کار هستند؛ ادامه داد: خواسته مشخص مراجعه کنندگانی که هم اکنون در بیرون دفتر اداری کارخانه جمع شده‌اند تامین امنیت شغلی است.

متن طومار کارگران مجتمع فولاد میانه به سازمان خصوصی سازی کشور که از طریق نماینده کارگران به دست پایگاه خبری میانا رسیده است بدین شرح است:

جناب آقای پورحسینی رئیس محترم سازمان محترم خصوصی سازی کشور 
با سلام 
پس از اقدامات آن سازمان محترم در واگذاری شرکت فولاد آذربایجان و طرح فولاد میانه و عدم احساس کوچکترین مسئولیتی در اجرای صحیح قوانین مرتبط با تعیین تکلیف و نحوه تبدیل وضعیت کارکنان مربوط به موضوع آیین نامه اجرایی" تبصره ذیل بند (الف) ماده (۱۳)" و همچنین بدون توجه به ابلاغیه رهبر معظم انقلاب در رعایت موازین شرعی و مقررات قانونی مربوط به حفظ حقوق فردی و اجتماعی در اجرای  سیاست‌های واگذاری مربوط به موضوع بند ۹ سیاست‌های کلی نظام در امور امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات و ارتباطات، اکنون کار به جایی رسیده است که نه تنها اهداف خصوصی سازی محقق نشده بلکه 
  وضع از آنچه که بود بدتر هم شده است. محض اطلاع آن سازمان به استحضار میرساند : 
۱- در حدود ۴۰ نفر از نیروهای پیمانکاری که قبلا مشغول کار بوده اند اکنون تعدیل شده اند 
۲-  از ابتدای واگذاری کلا تولید تعطیل شده است (مگر تولید مربوط به ته مانده های قبل از واگذاری) و اصلا خبری از مواد اولیه و برنامه تولید نمیباشد و اختلاف بین سیاستها و سلایق صاحبان جدید و شاید هم بازیهای هماهنگ شده آنان ، شرکت را به آستانه سقوط کشانده است و تولید شرکت ۱۰۰ درصد تعطیل شده است . 
۳- قراردادهای کار حدود ۲۵۰ نفر از کارکنان به قراردادهای یک ماهه تبدیل شده و طبق برنامه مقرر گردیده تا قراردادهای فوق از اول اسفند ۹۳ تمدید نشود و چندین ماه بدون حقوق در منزل استراحت نمایند و بعد از آن هم خدا میداند چه افکار ناپسندی در استراتژی خریداران خواهد بود. 
۴- مقرر گردیده تا در مرحله بعد کل شرکت تعطیل شده و پرسنل رسمی نیز بیکار گردند . 
۵- کلیه موجودی نقدی صندوق ذخیره پرسنل را مصادره کرده و از هر گونه بهره برداری آن جلوگیری میکنند. 
۶- با همکاری اداره کار میانه از تشکیل و شروع فعالیت شورای اسلامی کار ممانعت به عمل می آورند و بدینوسیله راه و روش اعتراضات و درخواستهای قانونی را به سمت روشهای غیرقانونی هدایت میکنند . 
اکنون سوال این است که آیا آن سازمان هنوز هم نمی خواهد به اصلی ترین  وظیفه خود پس از واگذاری عمل نماید و قصد دارد همچنان سر در برف نگه بدارد ؟ ما پرسنل رسمی و قراردادی و در انتظار قرارداد و قبول شدگان آزمون استخدامی ،  از آن سازمان محترم تقاضا داریم با توجه به مسئولیت آن سازمان( ماده ۱۶ ) در اجرای دستورالعمل نحوه نظارت پس از واگذاری و به دلیل عدم پرداخت بدهی های شرکت (بند۱۳ ماده ۴) و کاهش فعالیت شرکت به گونه ای که ادامه فعالیت آن را با تهدید مواجه کرده است (بند ۱ ماده ۹) و کاهش تعداد کارکنان (بند ۸ماده ۹) نسبت به ابطال واگذاری انجام شده اقدامات عاجل را مبذول 
 فرمایند . بدیهی است کلیه تبعات مادی و معنوی و اجتماعی هر پیشامدی به دلیل تاخیر یا عدم توجه به این درخواست ، به عهده آن سازمان خواهد بود.

 
 
 
 
  1. محمد محرومی گفت:

    سلام وقت بخیر شماره رئیس کارخانه فولاد را محبت بفرمائین و به من بدهدی تا با ایشان هم مصاحبه ای داشته باشم اگر اخراج ۲۴۴نفر حقیقت داشته باشد باید جوابگو باشد ۰۹۱۴۶۵۴۹۴۵۰

     

  2. اب نزاد گفت:

    سلام تا کی این کار ادامه پیدا میکنیه بیکاری جانمان را به لبمان رساند زور تصمیم بگیرید 

نظر شما در مورد این مطلب